UE spadnie cele liczby stacji EV i stacji wodoru

UE zrzuciła proponowane cele dla liczby stacji napełniania wodoru i punktów ładowania elektrycznego kraje członkowskie muszą zainstalować do 2020 r.
Auto Express poinformował wcześniej w tym roku, że Wielka Brytania stoi w obliczu niedoboru 64 000 eV, ale nie stanowi to już problemu w ramach nowej dyrektywy. Twórcy prawa UE postanowili zeskrobać oficjalne cele i uniknęli wiążących zasad w krajach europejskich w nowym prawie alternatywnym prawie paliwowym.
Reklama – artykuł jest kontynuowany poniżej

Zamiast tego rządy muszą opracować krajowe plany działania i zainstalować „odpowiednią liczbę punktów ładowania elektrycznego dostępnych dla publiczności” do końca 2020 r. Oznacza to, że „e-mobilność” UE ewoluuje w nierównomiernym tempie na kontynencie, z recenzjami Zaplanowane tylko na 2017 i 2018.
• Najlepszy miesiąc września 2014 r. Za nową sprzedaż samochodów od dekady
Grupa kampanii Carry & Environment skrytykowała najnowsze prawo, odrzucając je jako „martwy list”, ponieważ nic nie zrobi, aby ustawić równe pole dla alternatywnych paliw, aby dość konkurować z ropą naftową.
Greg Archer, Clean Vehicle Manager w CIRE & Environment, powiedział: „To niefortunne, że ten cesarz nie miał ubrań, ponieważ rządy nie mogły zaakceptować wiążących zobowiązań dotyczących infrastruktury ładowania niskiego węgla.
„Europa może i powinna robić lepiej i inicjować kompleksową strategię e-mobilności. Ten kontynent musi dołączyć do wyścigu o czyste innowacje, obniżyć rachunek za import ropy o wartości 300 miliardów euro i jak najszybciej zmniejszyć emisję CO2. ”
Mimo że nie ma teraz celów w całym UE, Wielka Brytania wciąż naciskała na rozszerzenie sieci ładowania. Kampania Rządu Ultra -Low Low Count o wartości 9 milionów funtów pozwoli na zainstalowanie ponad 200 dodatkowych punktów opłat w tym roku, chociaż nie ma jeszcze wsparcia dla stacji napełniania wodoru.
Alternatywne prawo paliwowe UE ma wejść w życie jeszcze w tym miesiącu.
Czy zgadzasz się z tymi zmianami? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej …

Send your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *